Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Waluty > Dla kogo konto walutowe?

Równowaga rynkowa

Zwykle w różnorakich procesach zachodzących w gospodarce robi się wszystko, aby osiągnąć równowagę. Równowaga rynkowa Równowaga jest to stan optymalny bynajmniej nie tylko jeśli chodzi o ekonomie czy finanse, ale również w życiu codziennym. Dlatego eksperci bardzo często dążą do tego, aby w kraju panowała równowaga rynkowa, bowiem każde odchylenie, niezależnie w którą stronę, może doprowadzić do kryzysu ekonomicznego. Aby zrozumieć na czym polega równowaga rynkowa dobrze jest najpierw poznać czym jest popyt, podaż oraz rządzące nimi prawa.

Popytem określamy ilość dóbr, jaką nabywcy są w stanie kupić w określonym czasie i co najważniejsze, po określonej cenie. Równowaga rynkowa W ten sposób rodzi się prawo popytu, które mówi, że wraz ze wzrostem ceny danego produktu, która odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, spada ilość popytu na dany towar, zaś jeśli cena spada, to popyt odpowiednio rośnie.

Drugim pojęciem jest podaż. Określa się tym mianem ilość produktów jakie na rynku producenci są w stanie zaoferować, po danej cenie i w danym okresie. Również tutaj cena odgrywa bardzo ważną rolę, bowiem to od niej zależy czy producent, i w jakiej ilości, zdecyduje się wypuścić dany towar na rynek. Z podażą związane jest prawo podaży, które mówi, że wzrost ceny rynkowej prowadzi do wzrostu oferowanych ilości danego dobra, zaś spadek ceny obniża chęć producentów.

Jeśli chcemy mówić o równowadze rynkowej, to musimy wiedzieć, że zachodzi ona tylko w momencie, kiedy popyt jest równy podaży. Równowaga rynkowa Oznacza to, że wszystkie dobra oferowane przez producenta, są nabywane przez konsumentów, przy zachowaniu określonej ceny satysfakcjonującej zarówno nabywcę, jak i producenta, oraz przy określonym czasie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.