Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Fundusze > Fundusz mieszany

Rodzaje stawki podatkowej

Stawka podatkowa jest określana w konkretny sposób w prawie podatkowym każdego kraju. Rodzaje stawki podatkowej Jeśli chodzi o polskie prawo podatkowe, to stawka podatku jest określona procentowo, bądź kwotowo i jako wskaźnik służy do obliczania należnej kwoty podatku, którą zobowiązany jest uiszczać każdy podatnik i która jest podstawą opodatkowania. Nie jest to jednak parametr, który wpływa na wysokość danego podatku.

W Polsce stawki podatkowe są różnorodne. W ten sposób państwo może zyskiwać dodatkowe dochody do budżetu państwa. Ułatwia to umiejętne zarządzanie budżetem, jak i dochodami. Jesteśmy w stanie obliczyć wstępnie jakie będą dochody skarbu państwa i na jakie wydatki może sobie pozwolić.

Jeśli chodzi o zakres podatku od towarów i usług, czyli podatek VAT to do końca 2010 roku obowiązywały w miarę stałe stawki podatkowe. Podstawową z nich było 22%, dochodziły do tego również stawki podatkowe obniżone: 7%, 3%. Aktualnie podatek VAT wynosi 23%, od stycznia 2011 roku zmieniły się również stawki podatkowe obniżone: Rodzaje stawki podatkowej 8%, 7%, 5%, 4%. Istnieje jeszcze coś takiego jak tzw. stawka zwolniona czyli wynosząca 0%. Jest to umowny termin, który obejmuje grupę towarów i usług ustawowo zwolnionych od podatku VAT.

Jeśli chodzi o osoby prawne, a także osoby fizyczne, oraz liniową metodę rozliczania podatku dochodowego, która mogła być przez nich wybrana, to objęte są one stawką podatkową wynoszącą 19%. Rodzaje stawki podatkowej Oznacza to, że każdy pracujący obywatel naszego kraju jest zobowiązane do płacenia podatków w wysokości 19% od swojego comiesięcznego dochodu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.