Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Podatki > Dzień otwarty w Urzędzie Skarbowym

Przerzucalność podatkowa

Od podatków można się uchylić i może to być prawnie dozwolone i całkowicie legalne. Przerzucalność podatkowa Jednak jest to oczywiście związane z pewnymi ustępstwami zarówno z jednej, jak i z drugiej strony i może być jednocześnie dobrem, jak i mieć negatywne skutki dla przedsiębiorcy. Warto jednak zastanowić się nad taką opcją i dokładnie przeanalizować to, w jaki sposób taki wybór wpłynie na funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Mowa tutaj oczywiście o przerzucalności podatkowej.

Przerzucanie podatku to inaczej zrzucenie ciężaru ekonomicznego na osoby trzecie. Jest to zjawisko, które pojawia się gdy podmiot płacący podatek ma takie możliwości na  przerzucenie spłaty podatku na innych, jednak nie bezpośrednio. W ten sposób ostateczny ciężar podatku ponosi finalny nabywca produktu. Oczywiście nie jest to takie proste i banalne jak się wydaje przy pierwszym zetknięciu z tą definicją. Przerzucalność podatku zależy bowiem od bardzo wielu czynników takich jak np. koniunktura gospodarcza albo to, czy podatnik ma silną pozycję ekonomiczną i może przerzucić podatek, Przerzucalność podatkowa czy też jest ona słaba i zmusza go do ponoszenia ciężaru podatków w całości.

Analizując rodzaje podatków, oraz to w jaki sposób można nimi operować, to wszystkie podatki pośrednie są przerzucalne w całości. Istnieje przerzucanie podatków wprzód i wstecz. Przerzucanie podatków wprzód opiera się na podwyższeniu ceny o kwotę podatku, Przerzucalność podatkowa zaś jeśli chodzi o przerzucanie podatków wstecz, to mamy do czynienia z obniżaniem przez podatnika cen płaconych dostawcom lub zarobków pracowników.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.