Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Finanse > Wkład własny, czym jest?

Produkt krajowy brutto

Możemy w różny sposób określić to jak bogate jest państwo. Produkt krajowy brutto Istnieją bowiem rozmaite sposoby, każdy z nich ma jednak swoje wady i zalety. Ekonomiści sprzeczają się między sobą na temat dokładności różnych wzorów. Mimo wszystko jednak najczęściej stosowanym wskaźnikiem rozwoju gospodarki państwa jest PKB czyli produkt krajowy brutto. Jednak nie każde PKB oblicza się tak samo, co za tym idzie różne sposoby dają odmienne wyniki. Czym więc różnią się od siebie różne PKB? Który z nich jest najlepszy? Odpowiedzi na te pytania postaramy się opisać w tekście poniżej.

Pierwszym sposobem obliczania PKB jest sumowanie wartości wszystkich wytworzonych dóbr i usług wytworzonych w danym okresie na konkretnym terytorium. Jest to najprostszy ze sposobów, który jednak nie uwzględnia wielu czynników, nie daje tym samym realnego punktu widzenia na bogactwo państwa.

Stosuje się także rozróżnienie na PKB realne i nominalne. Produkt krajowy brutto PKB nominalny oblicza się na podstawie wartości gotówki czy też pieniądza, natomiast PKB realny na podstawie realnej wartości waluty. Ta subtelna różnica polega na uwzględnieniu wpływu inflacji na walutę, jest to o tyle istotne, że inflacja „zabiera” każdego roku część wartości pieniądza. W niektórych krajach są to bardzo duże różnice.

PKB można także obliczać od strony dochodowej. Wynika to, że obrót Pieniężny jest zamknięty, to prowadzi do tego że suma dochodów jest równa sumie wydatków. Produkt krajowy brutto Dlatego też sumując wszystkie dochody w państwie jesteśmy wstanie ustalić produkt krajowy brutto.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.