Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Kredyty > Popularny kredyt hipoteczny

Polityka monetarna

Polityka monetarna kojarzy się większości zapewne z obrotem pieniądza. Polityka monetarna Konkretyzując, polityka monetarna stanowi wszelki zbiór różnego rodzaju decyzji władz monetarnych, które dotyczą ilości pieniądza w danym kraju. Szczegółowo polityka pieniądza polega przede wszystkim na regulowaniu stopy wzrostu podaży pieniądza. Wszystko po to, aby wesprzeć rozwór gospodarczy, a także doprowadzić do stabilizacji poziomu produkcji w danym państwie, a także poziomi cen i zatrudnienia.

Polityka monetarna stawia sobie różne cele. Jednym z nich jest regulowanie podaży pieniądza czyli dostosowywanie jej do poziomu przewidywanej aktywności gospodarczej oraz nieuniknionego wzrostu cen. Można tego dokonać za pomocą bazy monetarnej, która obejmuje gotówkę znajdującą się w obiegu oraz rezerwy gotówkowe banków komercyjnych. Jej wielkość ma spory wpływ na podaż pieniądza poprzez mnożnik kreacji pieniądza, którego wielkość zależy od współczynnika rezerw banków komercyjnych oraz od stosunku ilości gotówki do ilości depozytów. Polityka monetarna Oprócz tego istotna jest stopa procentowa. Ustala się taką stopę, a następnie dostarcza odpowiednią ilość pieniądza w formie kredytów dla banków komercyjnych.

Innym celem polityki monetarnej jest operowanie zachodzącymi zmianami stopy procentowej, a polega to konkretnie na określaniu ceny kapitału. Stopa procentowa ma tutaj podstawową rolę wskaźnika-informatora na temat polityki pieniężnej danego państwa, a także spełnia role pewnego bodźca, bowiem ma spory wpływ na zachowanie się dużych przedsiębiorstw czy nawet niewielkich gospodarstw domowych. Polityka monetarna Ponadto, polityka monetarna w danym państwie ma spory wpływ na aktualne w danym czasie kursy walutowe, dlatego jej kolejnym celem jest doprowadzenie na rynku walutowym to stabilizacji.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.