Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Zarobki > Umowy śmieciowe

Podstawowe czynniki produkcji

Z niczego nie uzyskamy czegoś – to logiczne. Podstawowe czynniki produkcji Zatem, aby coś mogło zostać wyprodukowane, to potrzebny jest odpowiedni materiał. Dlatego też przy produkcji różnego rodzaju dóbr materialnych, jak i wszelkich usług konieczne jest, aby wykorzystać pewne zasoby. Te wszelkie zasoby, które produkcja wykorzystuje ogranicza się do trzech głównych grup, które stanowi praca, ziemia oraz odpowiedni kapitał.

Praca stanowi świadomą i celową działalność człowieka, która jest skierowana na środowisko przyrodnicze, zaś głównym tego celem jest przystosowanie go do własnych potrzeb człowieka. W ramach pracy mieści się zarówno wysiłek fizyczny, jak i psychiczny. Zasoby pracy w poszczególnych przedsiębiorstwach możemy podzielić na te ze względu na ilość i te ze względu na jakość. Natomiast jeśli chodzi o czynnik pracy, to nie jest on jednorodny, bowiem jednej strony to liczba osób zdolnych do pracy pomnożona przez czas pracy, a drugiej strony to kapitał ludzki czyli wiedza i umiejętności.

Ziemia stanowi obszar, oraz wszystko to, co w naturze zdaje się być użyteczne do procesu produkcji: Podstawowe czynniki produkcji obszar, szczególne warunki przyrodnicze, czy wyjątkowość danego miejsca. Jeśli chodzi o rolnictwo to sprawa jest prosta, bowiem ziemia jest nie tylko przedmiotem, ale i środkiem produkcji. Ziemia posiada specyficzne cechy, które ograniczają się do nieprzemieszczalności, nieruchomości, ograniczoności, niezniszczalności czy chociażby zróżnicowania produkcyjnego.

Kapitał to wszystkie środki materialne oraz zasoby pieniężne zaangażowane w procesie produkcji. Kapitał możemy podzielić na ten rzeczowy i finansowy. W przeciwieństwie do pracy i ziemi, kapitał nie jest czynnikiem pierwotnym, lecz wyprodukowanym. Podstawowe czynniki produkcji Kapitał utożsamiany jest ze środkami technicznymi, które obejmują ogół środków trwałych i obrotowych zastosowanych produkcyjnie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.