Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Emerytury > OFE i jego zalety

Konta finansowe w firmie

Konto finansowe jest podstawowym urządzeniem księgowym. Konta finansowe w firmie Służy ono do klasyfikacji, rachunkowej ewidencji oraz kontroli majątku, kapitału, a także wszelkich procesów gospodarczych w obrębie zarówno jednostki gospodarczej, jak i całego przedsiębiorstwa. Wszystko odbywa się z punktu widzenia podmiotu. System kont wchodzi w skład wszystkich ksiąg gospodarczych.

Konto finansowe ma charakterystyczną budowę. Składa się na niego nazwa, symbol, oraz specjalny i indywidualny numer. Do tego dochodzi oczywiście data zapisu, oraz specjalny układ, który umożliwia księgowanie zwiększenia oraz zmniejszenia wartości. Takie konto składa się również z możliwość opisu operacji gospodarczej.

Istnieją różne rodzaje kont finansowych. Pierwszym z nich są konta finansowe bilansowe. Te z kolei dzielimy na dwa rodzaje: aktywne, oraz pasywne. Pierwsze z nich rejestrują środki w firmie i posiadają zawsze saldo debetowe, natomiast drugie rejestrują kapitały i fundusze przedsiębiorstwa i posiadają zawsze saldo kredytowe. Konta finansowe w firmie Istnieją również konta aktywno-pasywne, które z jednej strony rejestrują należności, zaś z drugiej zobowiązania i mogą mieć saldo debetowe lub kredytowe.

Następnym rodzajem kont finansowych są konta niebilansowe. Je z kolei dzielimy na wynikowe czyli te służące do ewidencji operacji wynikowych, czyli te, które odzwierciedlają procesy gospodarcze dotyczące zysków; oraz rozliczeniowe czyli te, które nie wykazują żadnych sald na koniec roku

Do tych dwóch głównych rodzajów dochodzą jeszcze konta finansowe korygujące, które maja charakter kont pomocniczych; konta pozabilansowe, które nie występują w bilansie, ale służą do ewidencji procesów, które nie są przedmiotem ewidencji na kontach bilansowych. Konta finansowe w firmie Wyróżniamy także konta syntetyczne oraz analityczne.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.