Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Finanse > W co zainwestować najlepiej?

Jakie wybrać raty kredytu?

Decydując się na kredyt musimy spełnić kilka warunków, które są brane pod uwagę przez bank przy przyznawaniu nam odpowiedniej kwoty kredytowej. Jakie wybrać raty kredytu? Jednak oprócz warunków możemy też mieć swoje własne wymagania względem banku i tym samym możemy mieć wpływ na niektóre czynniki spłaty kredytu. Jednym z nich jest wybór raty. Mamy do wyboru raty malejące, albo raty równe. I chociaż nie można właściwie zdeklarować, który rodzaj rat jest lepszy, to jesteśmy jednak w stanie tak dostosować swoje raty, aby były one zgodne z naszym stanem finansowym. Każdy z tych rodzajów spłaty kredytu ma swoje wady i zalety, jednak powinien on być indywidualnie dostosowywany do potrzeb i możliwości kredytobiorcy.

Omówmy więc raty malejące. Ich wysokość jest określana przez banka w taki sposób, że kwotę kredytu dzieli się przez ilość lat, zaś uzyskana kwota będzie stanowić niezmienną przez cały okres kredytowania część kapitałową raty. Zmienna w tym przypadku będzie tylko część odsetkowa danej raty. Jakie wybrać raty kredytu? Na samym początku będzie ona wyższa, żeby potem w miarę upływu miesięcy, w momencie wpłacania kapitału, odsetki będą malały, dzięki czemu malała będzie również rata. W ten sposób, przy niezmiennej wysokości kapitałowej raty i malejącej z miesiąca na miesiąc kwocie odsetek, będziemy mieli do spłacania coraz mniejsze raty.

Kolejny rodzajem rat są raty równe, czyli stałe. Ich wysokość ustala się za pomocą skomplikowanego matematycznego wzoru, którego zadaniem jest wyliczyć taką samą wysokość każdej raty przez cały okres kredytowania. Jakie wybrać raty kredytu? Przy takiej opcji spłacania rat, na samym początku spłaca się odsetki i bardzo małą część kapitału, zaś głównie jest on spłacany pod koniec spłaty całego kredytu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.