Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Zagadnienia ekonomiczne > Wpływ kryzysu na finanse

Jakie prawa mają akcjonariusze?

Posiadanie akcji, w przeciwieństwie do obligacji, wiąże się z pewnymi prawami, jakie w stosunku do firmy posiadają akcjonariusze. Jakie prawa mają akcjonariusze? Jest to jeden z powodów, zaraz za względami finansowymi, które kuszą ludzi do posiadania akcji ciekawych przedsiębiorstw. Ciekawych i dochodowych. Przywilejów z jakich mogą korzystać akcjonariusze jest kilka i wszystkie one są zaznaczone na papierach wartościowych.
Pierwsze prawo to prawo do dywidendy, czyli do części zysków przynoszonych przez przedsiębiorstwo. Jakie prawa mają akcjonariusze? Gdyby spółka upadła akcjonariusze również mają prawo do części majątku likwidowanego, o wartości odpowiadającej ich udziałom w spółkę.
Drugie prawo to możliwość wpływania na działalność firmy. Jest to spełniane przez głos w czasie walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Mogą oni również przysłuchiwać się naradom. Wartość głosu jest mierzona liczbą posiadanych akcji oraz ich rodzajem i ilością. Jakie prawa mają akcjonariusze? Nie każdy kto ma jedną akcję od razu może decydować o tym, jak będzie funkcjonowała dana firma.

Tags: ,

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.