Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Banki > Wpłatomat nie zaksięgował wpłaty

Elastyczność popytu

W świecie ekonomii można się spotkać z wieloma stwierdzeniami, które są dla nas niezbyt zrozumiałe. Elastyczność popytu Jednym z takich stwierdzeń, albo może raczej jedną z definicji trudnych do zrozumienia dla przeciętnego Kowalskiego jest elastyczność popytu i jej podział. I chociaż zdawać by się mogło, że chodzi tutaj o coś kosmicznego, to tak naprawdę z elastycznością popytu możemy się spotkać w naszej codzienności. Czym zatem jest elastyczność popytu i w jaki sposób możemy ją podzielić?

Elastycznością popytu możemy określić stosunek procentowej zmiany wielkości popytu do procentowej zmiany czynnika wpływającego na popyt, a jak wiemy czynniki generujące popyt to przede wszystkim cena, jak i okres czasu w jakim dany produkt pojawia się na rynku. Chodzi o to, aby sprawdzić w jaki sposób dany czynnik wpływa na zmianę popytu. Dlatego też wyróżniamy kilka rodzajów elastyczności popytu, zgodnie z czynnikami, które możemy wyróżnić.

Elastyczność popytu cenowa wyraża stosunek względnej zmiany popytu na dane dobro do względnej zmiany ceny tego dobra. Elastyczność popytu Jeśli chodzi o wartości jakie elastyczność cenowa popytu może przybierać, to są to wartości od zera do nieskończoności.

Innym rodzajem elastyczności popytowej jest elastyczność dochodowa. Wyraża się w niej stosunek procentowej zmiany popytu na dane dobro do procentowej zmiany dochodu. Elastyczność popytu Można również wyróżnić elastyczność popytu mieszaną, czyli określającą stosunek procentowej zmiany wielkości popytu na dane dobro do procentowej zmiany ceny drugiego dobra, przy czym elastyczność mieszana dotyczy dóbr komplementarnych i substytucyjnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.