Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Banki > Konto za 0 zł

Czym się zajmują banki centralne?

Bank centralny danego kraju to instytucja, która jest odpowiedzialna za poprawne funkcjonowanie systemu bankowego. Czym się zajmują banki centralne? Zazwyczaj działa jako jednostka państwowa, lub jest po prostu podporządkowana państwu. Banki centralne odpowiadają za wiele różnych funkcji, określających głównie finansowość i system bankowy danego państwa.

Bank centralny przede wszystkim zajmuje się emitowaniem pieniądza gotówkowego. Następnie jest on wprowadzany do obiegu poprzez skup metali szlachetnych, obcych walut lub poprzez udzielanie kredytów bankom komercyjnym. Bank centralny stanowi jedyną instytucję, która jest uprawniona do emitowania znaków pieniężnych w danym państwie.

Ponadto bank centralny odpowiada za rozliczanie banków komercyjnych oraz innych instytucji finansowych działających w danym państwie. Każdy bank komercyjny musi posiadać w banku centralnym określony rachunek, na którym to rejestrowane są rozliczenia z innymi bankami. Czym się zajmują banki centralne? Bank centralny  odpowiada za świadczenie usług bankowych innym bankom, zajmuje się również przyjmowaniem depozytów oraz udzielaniem kredytów. Zajmuje się także transakcjami z bankami centralnymi innych państw bądź instytucjami międzynarodowymi.

Bank centralny to główny bank skarbu państwa. To właśnie w nim zakładane są rachunki bankowe instytucji państwowych. Zajmuje się także utrzymywaniem na odpowiednim poziomie rachunków depozytowych państwa, prowadzi kasową obsługę budżetu, a także odpowiada za obsługę długu publicznego. Czym się zajmują banki centralne? W wyjątkowych przypadkach bank centralny może udzielić państwu kredytu, jednakże  z racji zagrożenia inflacją jest to bardzo rzadko stosowana opcja.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.