Jesteś tutaj: liderkredyty.pl > Kredyty i pożyczki > Karta kredytowa – sposób na łatwe pieniądze

Cechy podatków

Podatek musi mieć określone cechy. Cechy podatków Żeby dana opłata mogła zostać uznana za podatek, musi charakteryzować się czterema cechami, które czynią z niej swego rodzaju daninę na rzecz państwa. Kiedy jednej z tych cech zabraknie, to nie możemy mówić już o podatkach. Zgodnie z polskim prawem podatkowym, aby opłata była podatkiem, musi posiadać cztery cechy.

Po pierwsze: nieodpłatność. W zamian za płacenie podatków, podatnik nie może liczyć na jakimikolwiek zamiennik pieniężny ze strony państwa. Podatnikowi nie przysługuje żadne roszczenie do świadczenia wzajemnego ze strony państwa czy też samorządu terytorialnego. Podatek jest zatem świadczeniem bez ekwiwalentnym.

Po drugie: przymusowość. Każdy obywatel jest zobowiązany pod przymusem uiszczać opłaty podatkowe względem państwa. Taka postać rzeczy wynika z istoty władzy publicznej, która poprzez swoje uprawnienia może wnieść określone podatki przez odpowiednie kategorie osób fizycznych i jednostek gospodarczych i w razie uchylania się od spełniani tego obowiązku, egzekwuje te podatki przy użyciu przymusu.

Po trzecie: powszechność. Cechy podatków Podatki płacić musi każda osoba fizyczna bez względu na wszystko inne. Podatki nakładane są na daną grupę społeczną, bądź na konkretne jednostki, jednak dotyczą one wszystkich i są takie same przy założeniach i przedmiocie opodatkowanym. Nie można uchylić się od płacenia podatków.

Po czwarte: bezzwrotność. Podatki są świadczeniem na rzecz państwa, które nie będzie nam zwracane. Zasilają one bowiem budżet państwa, który również ma swoje wydatki. W ten sposób nie odzyskamy podatków, które zapłaciliśmy. Cechy podatków W przypadku jeśli podatek został pobrany w sposób poprawny to nie istnieje coś takiego jak jego oddanie przez państwo. Jeśli natomiast istnieje jakaś nadpłata podatku przez podatnika, to można ubiegać się o jego zwrot.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.